Keresés

 

 

CHU ÁLLAM MŰVÉSZETE, MAWANGDUI SÍRJAI

 

 

Mawangdui híres kínai sírlelet Hunan tartományban Changsha közelében. Changsha miniszterének Li Cangnak (megh.: i. e. 186), feleségének és fiának (megh.: i. e. 168 és kissé később) tulajdonítják a három sírt. Dai úrnő sírja érintetlenül maradt fenn, és a száraz homokban rendkívül értékes leleteket őrzött meg. Különösen lakktárgyai, a koporsó letakarására szolgáló selyemzászló (az égi, a földi és az alvilág ábrázolásával), valamint viseletei értékesek.  

Fennmaradt bambuszlapokra írt sírmellékleteinek leltára is. A sír a Han-korban is továbbélő, Chu állam művészetéről és hagyományainak hatásáról tanúskodik.

 

 

Chu állam művészete a Jangce folyótól északra fekvő Nagy tavak vidékén, a Keleti Zhou-korban virágzó állam művészete volt. Állatalakú szertartási bronzedényei mellett nevezetesek voltak fából készített szobrai (pl. állatfigurái: madár és szarvas ábrázolásai), melyeket a korszak más vidékeken feltárt tárgyainál realisztikusabb ábrázolásuk tett egyedivé. A szellemek világáról alkotott jellegzetes képük hű tolmácsa a Han-korból fennmaradt Shanhaijing (’Hegyek és vizek könyve’). Ennek különös szörny és fantázialényeit mintázzák már az i. e. 4. századból fennmaradt, fából faragott, egykor színes lakkal megfestett sírőrző figurák különös szobrai (szarvakkal ellátott, hatalmas szemű, hosszú kilógó nyelvű alakok.). Az előkelők feltárt sírjainak leletanyagában bronz és fa, állatalakú hangszerállványok, tál- és edénytartók, lámpatartók találhatók ( Zeng-beli Yi úr sírja, 6. képtábla). Chu állam fővárosa i.e. 689—278 között Ji’nan volt, a Hubei tartományban fekvő Jiangling melletti, fallal körülkerített település. Több száz i. e. 8—2 század közötti sírt találtak területén. Sírleletei között korai festett lakktárgyak, feliratos lakk- és bambuszlapok, korai hímzések, selyem és brokát anyagok vannak (a textilneműk a han-kori Mawangdui leletekkel mutatnak rokonságot).

 

 

A Han-kor sírjaiban a lakkfa (Rhus verniciflua) nedvéből nyert, feketére és vörösre színezett lakkal vonták be a koporsókat, a tálakat, az edényeket és a dobozokat, hogy óvják és konzerválják a fatárgyakat a sírokban előforduló nedvességtől. A Han-korban különösen kedvelt tárgyak voltak a füles csészék, melyekből bort ittak. A csészéket rendszerint egymásba csúsztatva nagyobb lakkdobozokban tárolták.

 

Fajcsák Györgyi

1: Dai úrnő koporsótakarója egy bi-korongon átkúszó sárkány-párral, felső sarkaiban a hold és a nap képével, középen az elhunyt úrnővel és kíséretével.

Selyem, festett, h.: 212 cm

Mawangdui 1. számú sír

Kína, Hunan tartomány Changsha közelében

Changsha mawangdui yi hao han mu. 2 kötet. Peking, 1973


2: Kilenc darabos vörös és fekete, festett lakkedény készlet:

Mawangdui 1. számú sír anyagából

Tálca mérete: 62 x 40 cm

Kína, Hunan tartomány Changsha közelében

Zhonghua wuqian nian: Qiqi bian. Taipei, 1984: 9.képtábla