Keresés

 
   

 

 

A KELETI ZHOU-DINASZTIA SZERTARÁSI TÁRGYAI

 

A Keleti Zhou-kor két szakaszra bontható a korabeli történeti források alapján: Tavasz és Ősz korszakára (i. e. 770—475) és a Hadakozó fejedelemségek korára (i. e. 475—221). Számos fejedelemség virágzott Kína területén, amelyek egymás mellett élésének és állandó harcának egyik kiváló tanúja a Jangce folyótól északra fekvő Nagy tavak vidékén fennálló Chu állam művészete. Állatalakú szertartási bronzedényei mellett nevezetesek fából készített szobrai (pl. állatfigurái: madár és szarvas ábrázolásai), melyeket a korszak más vidékeken feltárt tárgyainál realisztikusabb ábrázolásuk tesz egyedivé.

 

A Keleti Zhou-kor egyik legjelentősebb lelete Zeng-beli Yi úr sírja a Hubei tartományban fekvő Leigudunban. Az i. e. 5. századra datált sír négy részre tagolódik. Középen, a szertartási csarnokban helyezték el a szertartási tárgyakat és harangokat. Kelet felé található a halott kamrája, falán ablakok és ajtó van festve, számos zeneszerszámot, sok lakk-, jáde- és bronztárgyat találtak mellette. A hátsó kamrában fegyvereit helyezték el, míg a nyugati kamrában női (zenész)kísérőinek koporsói kaptak helyet. A sír leletei között egy Chu állam királyától származó, i. e. 433-ra datált harang található. A sír pazar tárgyanyaga a déli Chu állam művészetének eddig ismert legreprezentatívabb példája. Lakktárgyak, jádék, aranytárgyak, bőrpáncél ruhák, feliratos bambuszlapocskák és szertartási bronztárgyak (közöttük viaszveszejtéses eljárással készítettek is) mellett a máig ismert legnagyobb harang-sorozat is ebből a sírból került elő. Legnagyobb harang magassága: 96,3 cm, tömege: 79,5 kg cm; míg a legkisebb harang magassága: 36,8 cm, tömege: 6,75 kg; állványának hossza.: 580 cm, szélessége.: 180 cm

 

A harang fontos szertartási tárgy volt Kínában az i. e. 9—8. századtól. Két alapformája ismert: az egyik a dél-kínai eredetű, egyenes szájú (kínaiul: bo), fülön függő harang és a hengeres nyelű, ívelt (felajzott íjhoz hasonlító) szájperemű, elliptikus keresztmetszetű (kínaiul: nao) harang. A harangokat állványra függesztve, egymáshoz hangolva, sorozatban használták.

 

Fajcsák Györgyi

 

 

 

1: Elefánt alakú boros edény

Tavasz és Ősz korszaka

Bronz

Mag.: 26 cm

Egykor a H. G. Oeder gyűjteményben

International Exhibition of Chinese Art 1935—36, London Cat.165

 

 

2: Bo-harang

Bronz

Hadakozó fejedelemségek kora

Mag.: 38 cm

Egykor a kínai állam tulajdona

International Exhibition of Chinese Art 1935—36, London Cat.66