Vissza a főlapra

Jelmagyarázat:


EKL: Esztétikai kislexikon
KKE: Kulturális kisenciklopédia
VIL: Világirodalmi lexikon

kultúradinamika

KKE 389

a kultúra egészének mozgásával foglalkozó kutatás. Az →etnológia keretében így vizsgálják a kulturális javak és intézmények elterjedését, változását, fejlődését, a →hagyomány jelenségeit, a kultúrát hordozók számának és arányának módosulásait (→kisebbségi kultúra), a kultúrát hordozók vándorlását (→elterjedés), sőt az egész kultúra irányának megváltozását (→kultúraváltás, →akkulturáció). Közel áll e kutatásokhoz a szociodinamika módszere, amelyet ugyancsak lehet alkalmazni a kultúra kutatásában. Az előbbi módszer a kisebb és homogénebb →primitív kultúra, az utóbbi viszont az osztálytársadalmak különböző kulturális tényeinek vizsgálatára specializálódott.

Irodalom:

B. Malinowski: The Dynamics of Culture Change (1945); A. R. Beals: Culture in Progress (1967); A. A. Moles: Sociodynamique de la culture (1967); B. Malinowski: Baloma (1972); M. D. Sahlins: Culture and Practical Reason (1976).

kultúraközi kutatás

KKE 389

(angol cross-cultural study): az amerikai etnológia módszere az összehasonlító kultúravizsgálat céljaira. Több száz primitív (vagy annak tekintett) kultúra adatait korrelációs rendszerek segítségével vizsgálják, így kapnak képet pl. a társadalomszerkezet, rokonsági rendszer, termelési eljárások típusairól, és ami még fontosabb, az ezek közti, gyakran rejtett összefüggésekről. Mindez az általános kultúraelmélet szempontjából is igen fontos, hiszen kézenfekvő, meglepő összefüggéseket tár fel a kultúrák rendszerein belül és köztük is. A G. P. Murdock vezette kutatásban ma mintegy 1000 kultúra (közte a magyar) válogatott adatai is megtalálhatók. Minthogy a kutatás módszerei igen jól formalizálhatók, és adatgazdagságuk imponáló, a kultúraszociológia és a modern kulturális jelenségek vizsgálata (pl. konfliktus- és békekutatás) is átvette ezeket.

Irodalom:

F. W. Moore: Readings in Cross-Cultural Methodology (1961); G. P. Murdock: Outline of Cultural Materials (1961); G. P. Murdock: Outline of World Cultures (1963); C. Ford: Cross-Cultural Approaches (1967); R. B. Textor: A Cross-Cultural Summary (1967); Stein Rokkan: Comparative Ressearch Across Cultures and Nations (1968); D. R. Price-Williams: Cross-Cultural Studies (1969); H. Barry–A. Schlegel: Cross-Cultural Samples and Codes (1980).