Vissza a főlapra

Jelmagyarázat:


EKL: Esztétikai kislexikon
KKE: Kulturális kisenciklopédia
VIL: Világirodalmi lexikon

magaskultúra

KKE 418

az etnológia és történettudomány számos irányzata használja e fogalmat az →őskultúra és a →primitív kultúra jelenségeivel való szembeállításra. Olyan kultúrákat neveznek így, amelyek már ismerik a termelést, az államiságot és a politikai szervezettséget, valamilyen módját az írásnak, rendszerint már városszerű állandó településeken laknak. Újabb fázisnak tekinthető a hódító birodalmak létrejötte. • Voltaképpen az →osztálytársadalom felel meg a ~ fogalmának, amelyet különösen ott használnak (pl. Mezopotámia, Egyiptom, az Indus völgye, a mai Mexikó stb.), ahol egy korábbi társadalmi és kulturális fokozathoz képest jelentős fejlődést figyelhetünk meg. • Más kutatók a →civilizáció elnevezést használják helyette. • (→kultúra)

Irodalom:

H. Frankfort: The Birth of Civilization in Near East (1951); R. Coulborn: The Origin of Civilized Societies (1959); V. Gordon Childe: A civilizáció bölcsője (1959); Uő.:Az európai társadalom őstörténete (1962); Uő.: The Dawn of European Civilization (1957).

mágia

KKE 418

varázscselekmény, a hiedelmek vagy a vallás keretében végzett, a köznapitól eltérő célzatú cselekmény. Rontó célú a „fekete-~”, gyógyító vagy javító célú a „fehér-~”. Szorosan kapcsolódik nemcsak a →primitív vallás (és valószínűleg már az →ősvallás), hanem a →néphit és →népszokás gyakorlatához; előfordul a →népi vallásosság keretében. Közismert az okkultizmus, a spiritizmus jelenségkörében is. Nemegyszer természetfilozófiai értelmezést adnak neki (pl. a kabbala vagy a 16-17. sz.-i transzcendentális filozófiák, alkimisták stb.). Az irodalom és a művészet szívesen utánozza jelenségeit, ritkábban hisz a ~ érvényességében.

Irodalom:

Fónagy I.: A mágia és titkos tudományok története (1943/1989); R. Allier: Kultúra és varázslat (é. n.); Seligman: Magic, Supernaturalism and Religion (1948); E. de Martino: Il mondo magico (1948); Szabó Á.: Mágia és vallás (1949); J. G. Frazer: Az aranyág (1965); K. Thomas: Religion and the Decline of Magic (1971); B. Wilson: Magic and the Millennium (1975); Torda I.: Magyar aranycsinálók (1980).