Vissza a főlapra

Jelmagyarázat:


EKL: Esztétikai kislexikon
KKE: Kulturális kisenciklopédia
VIL: Világirodalmi lexikon

cynghanedd

VIL2 495 - 496

[kinghaned] (’dalegyezte­tés’: a walesi (kymri) költészet verselési rendszere. A mássalhangzó-egyeztetések és belső rímek rendszeréből áll. Több (mintegy 24) változata ismert, ezek közül négy a leggyakoribb. — I. A cynghanedd llusg <'vontatott cynghanedd'> verssora két részre tagolódik, az első rész végén levő hangsúlyos vagy hangsúlytalan szótag rímel a verssor utolsó előtti szótag­jával. A tagolás helye tetszőleges, a verssor vége azonban csak hangsúlyos + hangsúlytalan szótag lehet. Példa (mindegyik példánkban a hangsúlyt dőlt betű­vel, a rímet félkövér betűvel, az egyező mássalhangzókat nagybetűkkel jelöltük):

a) ni ddaw cof / it ymofyn

b) asgell archangel / melyn

'a vő emlékezetébe nem idéződik' 'arkangyal sárga szárnya'
— 2. A cynghanedd draws <’keresztező cynghanedd’) verssora három részre tago­lódik, ezek közül az első rész mindegyik mássalhangzója rendre megegyezik az utolsó rész mindegyik mássalhangzójával (kivéve a részek legutolsó mássalhangzóit). A magánhangzók általában különböznek. A középső rész nem vesz részt ebben az egyeztetésben. Az egyes részek nagy­sága tetszőleges, szabály viszont, hogy az egyeztetett részek utolsó szótagja hangsúlyos legyen. Példa:

a) DaGRau Gwaed / ar / DeG eiRy Gwyn
b) DRud / yr adwaenwm dy / DRo

'tíz könnycsepp pereg a fehér hóra' 'drága <kincs) a hozzád visszatérés'

— 3. A cynghanedd groes ('keresztcyngha­nedd'> változatban ugyanolyan szabály érvényesül, mint a cynghanedd draws­ban, a sorok két részből állnak, nincs nem egyeztetett középső részük. Példa: a) BiD RHyNGOCh, / BeDwaR aNGel
'kegyelmed kérem, halál angyala'

— 4. A cynghanedd sain ('hangzó cynghanedd') verssora három részre tagoló­dik, amelyek közül a két első belső végrímekkel összecseng, a második és harmadik pedig egy cynghanedd draws vagy cynghanedd groes. Az első rész a cyng­haneddben nem vesz részt, a harmadik rész pedig a következő sor valamelyik tagjával rímel. Példa:

a) gwell bedd / a GoRwedd / GwiRion
'jobb a sírhalom, mint meghazudtolása az igazságnak

Már az ókymri irodalomból ismerünk ilyen szabályossággal írott verseket vagy versrészleteket. Általánossá a 14. sz.-ban válik, elsősorban Dafydd ap Gwilym költészetének hatására, és az awdl, a cywydd, valamint az englyn kötelező formájává lesz. A cynghaneddrend­szer önmagában is fejlődött ezer éves múltja során. Különösen az englynstró­fákban bontakozott ki, itt szabályos alliterációkkal is bővült, és végül a kymri költészet általánosan jellemző for­májává vált. Mindazáltal csupán utólagos díszítése a 9. sz.-ban már meglevő ókymri metrikai formáknak, amelyek alapja a szótagszámláló hangsúlyos verselés. A cynghaneddformákban a szótagszámnak nincs szerepe, a hangsúly is másod­lagos jelentőségű. A cynghanedd csak legfejlettebb változataiban köt össze több sort egymással, általában a sorpár határain belül marad. ● (→kelta irodalmi formák)

Irodalom:

Th. Parry: A History of Welsh Literature (1962).