Vissza a főlapra

Jelmagyarázat:


EKL: Esztétikai kislexikon
KKE: Kulturális kisenciklopédia
VIL: Világirodalmi lexikon

irodalmi nyelv

VIL5 203 | részcímszó

a szorosabb értelemben vett irodalom határán kívül, a népköltészetben is megfigyelhető bizonyos nyelvi normák állan­dósodása. Általában a rítusdalok archa­ikusabb jellegűek a helybeli nyelvhaszná­latnál, és a nyelvészetből is jól ismert módon különösen az asszonyok kiejtése őriz fonetikai és mondattani régiségeket. Prózai szövegekben gyakran idegen nyel­vű betétek fordulnak elő, ezek rendsze­rint a másik: nyelv szempontjából is archaizmusnak' számítanak. Azok a műfajok, amelyekben a nyelvi tudatosság a legjelentősebb (→csúfoló, nyelvtörő, pro­verbium), élnek a nyelvi jellemzés eszközeivel, nyelvjárásokat, beszédhibákat, falusias és városias beszédet érzékeltetnek. Az epikus műfajok közül a terjedel­mesebbek (a prózai mese éppúgy, mint a verses hősepika) saját műfaji nyelveze­tet alakítanak ki, amelyet szokatlan jel­zők, speciális igék és a metrumtól is be­folyásolt mondatfűzés jellemez. Különö­sen a dallammal együtt előadott alkotások esetében a „szöveg”-nek kétféle változata van: a diktáláskor elmondott „prózai” szöveg, és a voltaképpeni előadás során elhangzó szöveg, amely az előbbitől lényegesen különbözhet. Egy jurák-sza­mojéd vers első sora például prózaszövegben körülbelül ilyen formában képze­lendő el:

many jilevevő 'mi éldegéltünk'
Ugyanez az egyik énekes előadásában körülbelül így hangzik:
manyóv j ilove-evov ngae-ae-ae-aj

Egy másik énekben viszont már ilyen formában hangzik:
maanyo-ov jilóvevóv nga-aj

Mindezek a vonások egy poétikai és stilisztikai szempontból önállósodó nyel­vi formát alakítanak ki, amely a hivatá­sos irodalmat kialakulásakor elsősorban az epikus alkotások terén befolyásolta. ● (→stílus, folklór, előadás, nyelv)

Irodalom:

Th. A. Sebeok: Style in Language (1960); S. Chatman—S. R. Levin: Essays in the Language of Literature (1967); Voigt V.: A folklór alkotások elemzése (1972); Dömötör T. —Katona I. —Ortutay Gy. — Voigt V.: A magyar folklór (1977); Voigt V.: Tanulmányok a népmese stílusvizsgálatának köréből (1977).