Vissza a főlapra

Jelmagyarázat:


EKL: Esztétikai kislexikon
KKE: Kulturális kisenciklopédia
VIL: Világirodalmi lexikon

munkásműveltség

KKE 451-452

a munkásság teljes műveltsége. Egyik része a hagyományos elemekből álló, ám új vonásokat is képviső →munkásfolklór. Az iskolázás és a hivatalos kultúra behatolásának következtében emellett megjelenik a modern ~ is, amelynek bizonyos elemeit vizsgálja a →munkásnéprajz. is. A munkásmozgalom létrejötte politikai és osztályharcos távlatokat is ad a megnyilvánulásainak. • Politikai és agitatív szempontból is fontos a ~ kiterjesztése. • (→munkáskultúra)

Irodalom:

Szendrő F.: A munkásműveltség könyve (1947); R. Hoggart: Művelődés, gondolkodás, szokások (1975); Nagy D.: A magyar munkáshagyományok kutatása (1975); Munkásművelődés – szocialista kultúra (1976); L. Schmidt: Gegenwartsvolkskunde (1976); Nagy D.: A magyar agrárszocialista mozgalmak költészete (1980); Munkásművelődés hajdan és ma (1980); Kamarás I.: Az olvasó munkások és az irodalom (1981).

munkásnéprajz

KKE 452

a munkásság életével foglalkozó tudomány, a →néprajz megfelelője. Különösen a több évszázados múltra visszatekintő foglalkozások és területek esetében (pl. bányászok, vasmunkások, molnárok stb.) a munkásság életmódja igen sok hagyományos, közösségi vonást képvisel. A munkásmozgalom kialakulása új életmódot hoz magával, ez is vizsgálható néprajzi módszerekkel. A munkásság sem egységes, a vidéki kézművesektől a proletárokig különböző módon kutatandó. Külön része a →munkásfolklór vizsgálata. Módszertanilag az →etnológia eredményeit is felhasználja (modern →antropológia), főként a nem-hagyományos és városi jelenségek kutatása során. • (→munkáskultúra)

Irodalom:

JW. E. Peuckert: Volkskunde des Proletariats (1931); W. Brepohl: lndustrievolk im Wandel (1957); L. Schmidt: Gestaltheiligkeit im bäuerlichen Arbeitsmythos (1952); Arbeit und Volksleben (1967); Etnograficseszkoje izucsenyije bita rabocsih (1968); Kultura i bit gornyakov i metallurgov Nyizsnego Tagila (1974); Litván Gy.: Magyar munkásszociográfiák. 1888–1945 (1974); Tematika a magyar munkásmozgalom történetéhez (1978); Arbeitertübingen (1980).